noni.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

LifestyleZdrowie

Czym są i jak działają palarnie kawy?

Czym są i jak działają palarnie kawy?

W naszym kraju z pewnością nie brakuje smakoszy kawy. Ten napój potrafi nas skutecznie postawić na nogi, a także zachwycić nas swoim głębokim smakiem oraz aromatem. Nie ukrywajmy, ale większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie nawet jednego poranka, bez kubka kawy. Solidna dawka kofeiny potrafi obudzić nas skuteczniej niż zimny prysznic. Jednocześnie w sklepach poszukujemy ulubionej kawy, uwzględniając stopień jej wypalenia czy nawet i region, z którego pochodzą ziarna. Zanim jednak kawa będzie mogła znaleźć się w opakowaniu na sklepowych półkach, nadrzędną rolę w jej produkcji spełniają palarnie kawy. Czym one są i jak działają?

Czym są palarnie kawy?

Palarnia kawy jak np. https://coffeeandsons.pl/ to jedno z najważniejszych miejsc, do którego trafiają świeże i aromatyczne ziarna kawy. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nie moglibyśmy cieszyć się szerokim wyborem i różnorodnymi rodzajami kawy w opakowaniach na sklepowych półkach, gdyby właśnie nie palarnie. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że palarnie kawy są swoistym sercem produkcji tego napoju. Cały proces jednak rozpoczyna się na plantacjach kawy, gdzie ręcznie zbierane są aromatyczne ziarna, przetwarzane są one albo metodą suchą albo mokrą. Dopiero w po ukończeniu tego procesu można wysłać ziarna kawy do palarni. Tam są one już poddawane dalszej obróbce, która ma na celu zapewnić im odpowiedni aromat, a także szereg walorów smakowych, które tak szeroko doceniamy podczas picia kawy.

Jak działają palarnie kawy od strony czysto technicznej?

Nie da się ukryć, że to właśnie do palarni kawy należy obowiązek „wyciągnięcia” z ziaren tego, co w nich najlepsze. Mowa tu przede wszystkim o ich świetnym aromacie oraz o odpowiednim posmaku. Ziarna przyjeżdżają do palarni w stanie absolutnie surowym. Tam z kolei są rozdzielane i następnie umieszczane w ogromnych piecach. Panuje w nich odpowiednia temperatura, dzięki czemu może rozpocząć się proces palenia ziaren kawy. Zwykle taki proces trwa od kilku do kilkunastu minut- w zależności od pożądanego stopnia wypalenia. W piecu nagrzanym do temperatury około 250 stopni Celsjusza ziarna kawy nabierają swojego charakterystycznego zapachu, a także wydobywane są z nich wszelakie walory smakowe- czyli pożądana przez większość kawoszy goryczka oraz kwasowość. Tak przygotowane ziarna tego napoju są następnie pakowane do szczelnych i hermetycznie zamykanych opakowań, a następnie trafiają do dystrybutorów, byśmy mogli rozkoszować się ich smakiem każdego ranka.

Udostępnij