noni.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Lifestyle

Jak szpachlować dobrze ściany?

Jak szpachlować dobrze ściany?

Gładkie i równe ściany można pięknie pomalować lub wykończyć tapetą, aby cieszyły nasze oczy swoją perfekcją. Do szpachlowania ścian wykorzystuje się najczęściej gładzie oraz masy szpachlowe. Aby uzyskać efekt idealnie równych powierzchni, niezbędne jest uprzednie przygotowanie podłoża. Istotne jest jego prawidłowe zagruntowanie. Następnie trzeba nałożyć 1-2 warstwy gładzi tak, by powierzchnia była pozbawiona nierówności. W tym przypadku należy jeszcze przeprowadzić szlifowanie, ale na rynku można znaleźć także bezpyłowe masy, które wystarczy odpowiednio naciągnąć na ścianę i wygładzić pacą. 

Jaką gładź szpachlową wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele różnych suchych mieszanek, które można samodzielnie przygotować w domu. Kupić można gładzie cementowe, gipsowe, wapienne i polimerowe. Z gipsowych najlepiej wybierać gładzie bezpyłowe, które nie wymagają szlifowania. Takie masy jednak wiążą się zdecydowanie wolniej, ale to ich zaleta, ponieważ szpachlarz ma wtedy więcej czasu na wygładzenie powierzchni.

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne można używać na mokro bez szlifowania ścian. Gładzie te są jasnoszare lub białe. Mogą mieć większe ziarno niż gipsowe, więc nie dadzą powierzchni tak gładkich, jak z gipsu. Ponadto są trudniejsze do nakładania. 

Najnowszym produktem są gładzie polimerowe. Dostępne one są w postaci gęstej pasty gotowej do nałożenia na ściany. Masę tworzy wypełniacz dolomitowy z dodatkiem żywic polimerowych, które dają dużą elastyczność, twardość i wytrzymałość. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza na pęknięcia spowodowane naprężeniem. Wybierając gładź należy zwrócić uwagę na jej uziarnienie, ponieważ jest to czynnik decydujący o grubości warstwy i uzyskaniu możliwie gładkiej powierzchni. 

Jak szpachlować sciany – ręcznie czy maszynowo?

Na rynku zdecydowanie przeważają gładzie szpachlowe do nakładania maszynowego i ręcznego. Gładzie ręczne można narzucać ręcznie, z kolei do maszynowych wykorzystuje się specjalne agregaty tynkarskie. Wykorzystanie maszyn hydrodynamicznych zdecydowanie przyspiesza prace wykończeniowe. Do natrysku są przeznaczone gładzie polimerowe lub gipsowe modyfikowane żywicami, które tworzą mocne i odporne na uszkodzenia powłoki. 

Na rynku można spotkać wiele produktów, które nazywane są szpachlami lub gładziami. Często mimo różnych nazw, produkty te mogą być bardzo podobne pod względem parametrów użytkowych oraz uzyskiwanych efektów. Ogólnie rzecz biorąc gładź jest rodzajem tynku cienkowarstwowego, który przeznaczony jest do całopowierzchniowego wykańczania ścian. Masy szpachlowe, szpachle, szpachlówki służą przede wszystkim do naprawy nierówności i ubytków w ścianach i sufitach. Oczywiście, można je wykorzystywać tak, jak gładzie, co oznacza, że mają zdecydowanie szersze zastosowanie. Więcej o tym, jak i czym szpachlować ściany przeczytasz na https://www.dekoratorium.pl/pl/szpachlowanie-i-gladzenie-scian-instrukcja-krok-po-kroku.

Udostępnij