Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Czym zastąpić mięso? Zamienniki warte uwagi

7 kwietnia 2022 Czym zastąpić mięso

Rezygnacja z mięsa to dla niektórych bardzo trudna decyzja. Jest kilka powodów, dla których osoby rezygnują ze spożywania produktów mięsnych. Często jest to spowodowane kwestiami zdrowotnymi związanymi z alergią czy problemami z przyswajaniem mięsa. Niektórzy rezygnują z mięsa z powodów społecznych – uważają, że człowiekowi nie jest potrzebne spożywanie produktów mięsnych. Jednakże czym zastąpić mięso? Jest wiele możliwości.

Mięso w życiu człowieka

Mięso to składnik wielu potraw, jednakże coraz częściej spotykamy się z osobami, które chcą rezygnować z tego składniku w swojej diecie. Jest to produkt pozyskiwany ze zwierząt, dlatego spożywanie go często spotyka się z negatywnymi reakcjami. W szczególności osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Religie takie jak buddyzm, hinduizm, judaizm czy islam produkty mięsne są odrzucane całkowicie lub częściowo. Również taka zasada istnieje w chrześcijaństwie – w piątki katolicy nie spożywają mięsa, jednak wyjątkiem jest ryba.

Co dają nam zamienniki mięsa?

Zamienniki mięsa nie potrzebne są tylko i wyłącznie z powodu chęci na danie mięsne. Mięso posiada wiele witamin i składników odżywczych, które trudno zbilansować na diecie bezmięsnej. Między innymi jest to białko oraz witamina B12. Jednakże dania wegańskie i wegetariańskie mogą być zbilansowane. Wystarczy odpowiednio zaplanować posiłki utrzymujące balans składników odżywczych.

Czym zastąpić mięso?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele zamienników. Dodatkowo w internecie istnieje wiele różnych przepisów, w których nie ma ani grama mięsa. Jako substytut idealnie nadają się wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe: fasola, ciecierzyca, soczewica, groch, groszek zielony, bób oraz soja. Jednakże, jeżeli mamy ochotę na smak schabowego czy też spaghetti bolognese, to musimy skorzystać z zamienników. Warto zadać sobie pytanie, czym zastąpić mięso? Szczególnie popularnym zjawiskiem w ostatnich latach jest produkcja produktów, które zazwyczaj są stworzone z mięsa, natomiast są stworzone w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej. Takie wyroby często w smaku łudząco przypominają ich oryginalną wersję. Zazwyczaj podstawą jest soja, która jest bogata w wartości odżywcze. Produkty sojowe również są smaczne, ponieważ produkt wchłania użyte przyprawy i smaki pozostałych składników. Popularnym zamiennikiem jest również tofu. Można przyrządzić go na niezliczoną ilość sposobów, dzięki czemu przy użyciu odpowiednich przypraw smakować niemal identycznie jak mięso. Możemy wprowadzić do swojej diety seitan, czyli produkt otrzymywany z połączenia mąki pszennej oraz wody. Konsystencją przypomina mięso, szczególnie drobiowe, dlatego często przygotowywany jest z przyprawą do kurczaka. Odpowiednie przyprawy nadają mu smak, dzięki temu można przygotować smaczny zamiennik mięsa.

Wprowadzenie do leczenia uzdrowiskowego

Redakcja noni.com.pl

Nasi redaktorzy na Noni.com.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy zaangażowani są w dostarczanie najbardziej wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w obszarach związanych ze zdrowiem, sportem i dietą, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji i inspirujących historii związanych z dbaniem o zdrowie i aktywnym trybem życia. Jesteśmy tutaj, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co zjeść przed treningiem
Czy dieta wegetariańska jest zdrowa
Styl życia a zdrowie

Jesteś zainteresowany reklamą?