Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Uzależnienie od telefonu: jak radzić sobie z ciągłą potrzebą „zaglądania w smartfona”?

24 listopada 2022 Uzależnienie od telefonu

Smartfony to niezwykle przydatny wynalazek, który zrewolucjonizował nasze życie i przede wszystkim je ułatwił. Czy wyobrażamy sobie dzień, w którym nie czytamy informacji, nie przeglądamy mediów społecznościowych, albo nie rozmawiamy z rodziną lub znajomymi przy użyciu telefonu? Prawie każda osoba na świecie posiada przynajmniej jedno takie urządzenie, z którego korzysta codziennie. Jednak wraz z wynalezieniem tego wynalazku rozpoczęły się problemy z uzależnieniem od smartfona. Coraz więcej osób nie potrafi poradzić sobie z ciągłą potrzebą “zaglądania” w smartfona. W dzisiejszym artykule opisujemy objawy oraz sposoby na poradzenie sobie z uzależnieniem od telefonu. Życzymy miłej lektury

Uzależnienie od telefonu – objawy 

Uzależnienie od smartfona należy do grupy uzależnień behawioralnych. W ostatnich latach zauważono ogromny wzrost i rozpowszechnienie tego problemu, przez co fonoholizm uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest niejasna i trudna do określenia. Jak pisaliśmy wcześniej – każdy z nas korzysta ze smartfona i doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ułatwia nasze codzienne życie. Możliwość robienia zakupów, łączenie się ze znajomymi, interakcja z globalnymi sławnymi osobistościami, czy szeroka gama gier na telefon kusi i często stają się propozycjami nie do odrzucenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy niemożność skorzystania z telefonu wywołuje frustrację i wiele negatywnych emocji, a sprzęt musi być w zasięgu naszej ręki, aby osoba uzależniona mogła mieć na niego “oko”.

Uzależnienie od smartfona objawia się przede wszystkim ciągłym przymusem korzystania ze smartfona. Osoba, która ma ciągłą potrzebę zaglądania w telefon odczuwa konieczność przymusowego korzystania z tego urządzenia. Osoba nie potrafi wytrzymać nawet kilku minut bez sięgnięcia po telefon, a gdy nie ma go w zasięgu ręki – odczuwa zdenerwowanie. Kolejnym charakterystycznym objawem jest także ilość spędzanego czasu przed ekranem smartfona. Uzależniony potrzebuje coraz więcej czasu na korzystanie z urządzenia, aby móc poczuć się dobrze. Wzrasta również tolerancja na bodźce płynące z urządzenia. Osoby, które borykają się z tym problemem bardzo często zaniedbują codzienne obowiązki na rzecz korzystania z telefonu. 

Uzależnienie od telefonu w przypadku dzieci i młodzieży, może wpłynąć na pogorszenie się wyników w szkole, natomiast u dorosłych może prowadzić do problemów rodzinnych i zawodowych. Bliscy osoby uzależnionej, jak i przełożeni w pracy, często zwracają uwagę na niewywiązywanie się z obowiązków. To w konsekwencji prowadzi do konfliktów rodzinnych i utraty pracy. Dlatego wczesne zauważenie problemu może zapobiec pogłębianiu się problemu. Gdy tylko zauważymy, że my, albo ktoś z naszych bliskich, nadmiernie korzysta z telefonu, warto pomyśleć o poradzie i zachęcić go do poprawy. Tylko w najbardziej wymagających przypadkach wymagana jest terapia uzależnień

5 zasad na radzenie sobie z fonoholizmem

Jeśli czujemy się, że problem fonoholizmu zaczyna nas dotyczyć, warto spróbować wcielić kilka zasad użytkowania smartfonu, aby uniknąć tego problemu. Oto 5 reguł, którymi warto się kierować w walce z fonoholizmem:

  1. Usunięcie telefonu z zasięgu wzroku, aby uniknąć odruchowego sięgania po urządzenie.
  2. Zastanów się i ustal, w których sytuacjach telefon nie powinien być w zasięgu wzroku, np. podczas jedzenia posiłku, albo oglądania telewizji.
  3. Pamiętaj, że nie wszystko co się dzieje dookoła wymaga zarejestrowania przez aparat czy informowania o tym internetu. Musisz sobie uświadomić, że życie chwilą i przeżywanie jest o wiele bardziej wartościowe, niż nieustanne informowanie innych o swoim przeżyciu.
  4. Wyznasz specjalne strefy bez telefonu – może to być łazienka, kuchnia, ale w szczególności powinna to być sypialnia, która powinna być miejscem wolnym od świata wirtualnego.
  5. Sprawdzaj czas używania telefonu, można to robić przy użyciu specjalnych aplikacji i staraj się codziennie go obniżać. 

W wypadku ciężkiego uzależnienia od telefonu, konieczna jest pomoc specjalisty, którego znajdziesz na https://strefamysli.pl. Rozwiązanie problemu na własną rękę może się nie powieść i zakończyć się fiaskiem i zniechęceniem. Dlatego nie bój się prosić o pomoc i podejmij psychoterapię. Jak wygląda taka terapia? Pokrótce wyjaśniamy poniżej. 

Uzależnienie od telefonu – leczenie

Uzależnienie od telefonu nie następuje z dnia na dzień. Jest to proces, który następuje stopniowo. Warto więc obserwować siebie, dziecko, lub osobę bliską, aby móc zauważyć pierwsze niepokojące objawy. Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie tej osobie pomóc. W przypadku ciężkiego przypadku, konieczna będzie pomoc psychoterapeuty uzależnień. Wyspecjalizowana osób w profesjonalny sposób pomoże pokonać trudności i poprawić jakość życia uzależnionego. W procesie leczenia bardzo ważną rolę odgrywają bliscy i wsparcie, które powinni zaoferować fonoholikowi. 

leczenie ortodontyczne

Redakcja noni.com.pl

Nasi redaktorzy na Noni.com.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy zaangażowani są w dostarczanie najbardziej wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w obszarach związanych ze zdrowiem, sportem i dietą, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji i inspirujących historii związanych z dbaniem o zdrowie i aktywnym trybem życia. Jesteśmy tutaj, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

terapia manualna
Zaburzenia erekcji
leczenie ortodontyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?