noni.com.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Zdrowie

Co wzmacnia wzrok? Sprawdzone sposoby

Co wzmacnia wzrok? Sprawdzone sposoby

Wzrok to jeden ze zmysłów, o który należy szczególnie dbać. Brak profilaktyki, dobrych nawyków i regularnych wizyt u okulisty może spowodować poważne problemy z oczami. Co wzmacnia wzrok? Przede wszystkim witaminy. Poza składnikami znajdującymi się w pożywieniu warto stosować witaminy na oczy, które pomogą nam w problemach ze wzrokiem.

Co wzmacnia wzrok? Profilaktyka

Warto dbać o wzrok całe życie. Lekarze przestrzegają przed lekceważeniem zaleceń, ponieważ w późniejszym czasie możemy odczuć poważne pogorszenie wzroku lub pogłębienie istniejącej wady. Jednak często zdarza się tak, że w pewnym momencie zauważamy istotne pogorszenie wzroku.

Suplementacja – witaminy na oczy

Jeżeli czujemy, że nasz wzrok pogarsza się, warto zacząć suplementować witaminy na oczy. Jednak należy sprawdzić uprzednio, co wzmacnia wzrok. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące witaminy:

  • Witamina A –  wpływa na pracę siatkówki oka, jest także silnym antyoksydantem. Jej niedobór może prowadzić do takich chorób jak kurza ślepota, zespół suchego oka a nawet całkowita ślepota.
  • Witamina C – zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy. Przede wszystkim działa na wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych oczu oraz reguluje proces produkcji filmu łzowego. Jej niedobór powoduje krwotoki podspojówkowe, które uszkadzają wzrok
  • Witamina D – reguluje ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i jest jednym z budulców gałki ocznej. Brak tego składnika może powodować krótkowzroczność oraz zaćmę.
  • Witamina E – zapewnia jego sprawność i ostrość widzenia oraz zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Jej niedobór w najlepszym wypadku powoduje suchość oka, jednak prowadzić może to do rozwoju jaskry, zapalenia spojówek i krótkowzroczności

Poza witaminami warto również sięgnąć po inne składniki, takie jak: Cynk, Selen, Miedź, Omega-3 i Omega-6, które wspomagają narząd wzroku w prawidłowym działaniu

Apteki oferują tabletki, które są połączeniem wielu witamin i minerałów w odpowiedniej dziennej dawce. Warto z nich skorzystać, ponieważ nie musimy pamiętać ani brać kilku tabletek – wystarczy jedna. Suplementacja takich produktów jak witaminy na wzrok jest bardzo ważna, gdyż jej brak może powodować wiele nieprzyjemnych schorzeń.

Dieta na poprawę wzroku

Niektórzy lekarze polecają specjalne diety na poprawę wzroku. Są skomponowane w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej witamin i minerałów mających wpływ na nasz zmysł. Jednakże warto taką dietę wprowadzać nie tylko, gdy nasz wzrok jest już słaby, ale także profilaktycznie. Przede wszystkim w diecie powinno znaleźć się wiele warzyw – szczególnie zielonych, owoców, ryb oraz orzechów. Witaminy działają korzystnie nie tylko na oczy, ale również skórę i inne narządy. Potrzebne są nam do codziennego funkcjonowania.

Udostępnij