Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Odgrzybienie organizmu – o czym mowa w praktyce?

25 sierpnia 2022 Odgrzybienie organizmu

Odgrzybianie organizmu w przypadku ciężkich kandydoz lub kandydemii wymaga zastosowania specjalistycznych antybiotyków lub chemioterapeutyków. Jeśli jednak wiemy, że zmagamy się z łagodniejszą wersją tych nieprzyjemnych schorzeń, możemy spróbować zaleczyć objawy we własnym domu. Z pomocą mogą nam przyjść różne suplementy diety oraz zioła. O czym jednak mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest odgrzybianie organizmu?

Odgrzybianie organizmu jest naturalną procedurą, która jest niezbędna u pacjentów cierpiących na jedną z zewnętrznych postaci infekcji, która wywołana jest przez drożdżaki, ewentualnie dermatofity bądź grzyby pleśniowe. Tego typu grzybica może obejmować jeden lub więcej narządów wewnętrznych, a także być obecna w całym organizmie za pośrednictwem krwi. W zdecydowanej większości przypadków grzybica narządowa, zwana również kandydozą bądź uogólnioną, czyli kandydemią, ma charakter endogenny, stanowiąc efekt nadaktywności drożdżaków. Są ona elementem naturalnej flory bakteryjnej błon śluzowej, którą możemy znaleźć w jamie ustnej, przełyku, jelitach, pochwie czy drogach moczowych.

Na co dzień nie są one groźne, jednak w inwazyjnej formie nie tylko mogą powiększyć swój stan w naturalnych miejscach bytowania, ale też zaatakować takie narządy, jak płuca, trzustkę, mózg czy szpik kostny, prowadząc do zaburzeń ich funkcjonowania. W przypadku zainfekowania krwi możliwy jest nawet rozwój sepsy.

Jak odgrzybić zainfekowany organizm?

Ze względu na złożoność problemu i skalę możliwych konsekwencji, zaleca się profesjonalną farmakoterapię pod czujnym okiem lekarza specjalisty. Wszelkie domowe sposoby, chociaż stanowią niezbędne wsparcie i są skuteczne w działaniach profilaktycznych to nie mogą tworzyć podstawy leczenia. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza pacjentów, którzy zgłaszają się z zaburzeniami odporności, a także cierpiących na choroby nowotworowe, których ryzyko śmiertelnych konsekwencji jest wielokrotnie wyższe.

W leczeniu kandydoz wewnętrznych, w tym inwazyjnych, stosuje się bowiem cztery typy leków. Pierwsze z nich to antybiotyki polienowe, takie jak chociażby nystatyna czy natamycyna. Kolejną grupą są antybiotyki z serii echinokandyn, jak na przykład kaspofungina oraz mikafungina. Należy do nich zaliczyć także chemioterapeutyki z grupy azoli oraz pochodne flouropirymidyny.  Ze względu na potrzebę działania ogólnoustrojowego, w wielu przypadkach leki na odgrzybianie organizmu powinny być przejmowane doustnie bądź dożylnie, aczkolwiek w niektórych przypadkach wykorzystywane są również inne metody aplikacji, jak na przykład globulki dopochwowe.

Zaburzenia erekcji

Redakcja noni.com.pl

Nasi redaktorzy na Noni.com.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy zaangażowani są w dostarczanie najbardziej wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w obszarach związanych ze zdrowiem, sportem i dietą, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji i inspirujących historii związanych z dbaniem o zdrowie i aktywnym trybem życia. Jesteśmy tutaj, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

implanty zębowe
terapia manualna
Zaburzenia erekcji

Jesteś zainteresowany reklamą?