Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Odgrzybienie organizmu – o czym mowa w praktyce?

25 sierpnia 2022 Odgrzybienie organizmu

Odgrzybianie organizmu w przypadku ciężkich kandydoz lub kandydemii wymaga zastosowania specjalistycznych antybiotyków lub chemioterapeutyków. Jeśli jednak wiemy, że zmagamy się z łagodniejszą wersją tych nieprzyjemnych schorzeń, możemy spróbować zaleczyć objawy we własnym domu. Z pomocą mogą nam przyjść różne suplementy diety oraz zioła. O czym jednak mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest odgrzybianie organizmu?

Odgrzybianie organizmu jest naturalną procedurą, która jest niezbędna u pacjentów cierpiących na jedną z zewnętrznych postaci infekcji, która wywołana jest przez drożdżaki, ewentualnie dermatofity bądź grzyby pleśniowe. Tego typu grzybica może obejmować jeden lub więcej narządów wewnętrznych, a także być obecna w całym organizmie za pośrednictwem krwi. W zdecydowanej większości przypadków grzybica narządowa, zwana również kandydozą bądź uogólnioną, czyli kandydemią, ma charakter endogenny, stanowiąc efekt nadaktywności drożdżaków. Są ona elementem naturalnej flory bakteryjnej błon śluzowej, którą możemy znaleźć w jamie ustnej, przełyku, jelitach, pochwie czy drogach moczowych.

Na co dzień nie są one groźne, jednak w inwazyjnej formie nie tylko mogą powiększyć swój stan w naturalnych miejscach bytowania, ale też zaatakować takie narządy, jak płuca, trzustkę, mózg czy szpik kostny, prowadząc do zaburzeń ich funkcjonowania. W przypadku zainfekowania krwi możliwy jest nawet rozwój sepsy.

Jak odgrzybić zainfekowany organizm?

Ze względu na złożoność problemu i skalę możliwych konsekwencji, zaleca się profesjonalną farmakoterapię pod czujnym okiem lekarza specjalisty. Wszelkie domowe sposoby, chociaż stanowią niezbędne wsparcie i są skuteczne w działaniach profilaktycznych to nie mogą tworzyć podstawy leczenia. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza pacjentów, którzy zgłaszają się z zaburzeniami odporności, a także cierpiących na choroby nowotworowe, których ryzyko śmiertelnych konsekwencji jest wielokrotnie wyższe.

W leczeniu kandydoz wewnętrznych, w tym inwazyjnych, stosuje się bowiem cztery typy leków. Pierwsze z nich to antybiotyki polienowe, takie jak chociażby nystatyna czy natamycyna. Kolejną grupą są antybiotyki z serii echinokandyn, jak na przykład kaspofungina oraz mikafungina. Należy do nich zaliczyć także chemioterapeutyki z grupy azoli oraz pochodne flouropirymidyny.  Ze względu na potrzebę działania ogólnoustrojowego, w wielu przypadkach leki na odgrzybianie organizmu powinny być przejmowane doustnie bądź dożylnie, aczkolwiek w niektórych przypadkach wykorzystywane są również inne metody aplikacji, jak na przykład globulki dopochwowe.

Wprowadzenie do leczenia uzdrowiskowego

Redakcja noni.com.pl

Nasi redaktorzy na Noni.com.pl to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy zaangażowani są w dostarczanie najbardziej wartościowych treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w obszarach związanych ze zdrowiem, sportem i dietą, co pozwala nam tworzyć artykuły, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji i inspirujących historii związanych z dbaniem o zdrowie i aktywnym trybem życia. Jesteśmy tutaj, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zaburzenia erekcji
leczenie ortodontyczne
Gdzie kupić filtr do oczyszczacza powietrza Philips?

Jesteś zainteresowany reklamą?