Coraz bardziej popularna staje się dieta wegetariańska. Jest to dieta bezmięsna, gdzie odrzucamy jakiekolwiek mięso, ryby, ale również takie produkty jak smalec czy żelatyna. W porównaniu do diety wegańskiej, nie ma tutaj żadnych ograniczeń pod względem produktów odzwierzęcych. Można jeść jajka, mleko, masło i tym podobne produkty. Warto jednak zastanowić się, czy dieta wegetariańska jest zdrowa? W artykule obalimy mity i sprawdzimy, czy wegetarianizm jest bezpieczny.
Zalety diety wegetariańskiej
Dieta wegetariańska posiada wiele zalet. Część społeczeństwa je wegetariańsko z powodów społecznych i ekologicznych. Pod względem ekologii jedzenie mięsa przynosi wiele negatywnych skutków. Produkcja mięsa do spożycia powoduje zużycie ogromnej ilości wody, co przekłada się na wiele negatywnych skutków. Dodatkowo, zwierze spożywa więcej pożywienia, niż później otrzymujemy mięsa. W niektórych kulturach, na przykład Indiach nie używa się mięsa ani niektórych produktów odzwierzęcych. Dieta wegetariańska obniża cholesterol oraz ciśnienia tętniczego. Wegetarianizm pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaparć. Dodatkowo warto zauważyć, że w przypadku osób stosujących dietę wegetariańską rzadziej występuje nadwaga i otyłość.
Wady diety wegetariańskiej
Z pewnością pomimo wielu zachwalających opinii lekarzy, wegetarianizm ma kilka wad. Przede wszystkim jest to konieczność kontroli składników odżywczych i ewentualna ich suplementacja. Warto zwrócić się do lekarza, aby skonsultować się w sprawie niedoborów witamin. W szczególności wegetarianie są narażeni na braki w przypadku witaminy B12 i D. Składniki te znajdują się przede wszystkim w mięsie. Należy również ograniczać produkty wysokoprzetworzone, gdyż wiele produktów wegetariańskich, szczególnie tak zwanych “gotowców” nie posiada dobrego składu.
Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?
Przez wymienione wyżej wady do głowy może przychodzić pytanie: Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Owszem, jest. Dieta wegetariańska pomimo swoich wad, często konieczności suplementowania witamin i składników odżywczych jest zdrowym rozwiązaniem. Taki jadłospis bez mięsa bywa zalecany przy niektórych chorobach, na przykład problemów z układem krążenia czy nowotworów jelita grubego. Należy jednak bardziej skupić się na przygotowywanych potrawach niż w przypadku diety mięsnej. Posiłki powinny być urozmaicone, pełne produktów różnego rodzaju. Nie może dojść do sytuacji, gdzie na talerzu mamy jedynie sałatę i kilka warzyw. Równie ważne jest pilnowanie, aby posiłki miały odpowiednią ilość białka i węglowodanów złożonych. Mięso w zwykłej diecie dostarcza największą ilość białka, dlatego tak ważna jest kontrola. Oczywiście pamiętajmy o suplementacji witamin B12 oraz D, na których niedobór narażone są osoby korzystające z diety wegańskiej i wegetariańskiej. Zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa i polecana przez lekarzy.