Gdy w ciele pojawia się ból, w szczególności okolic barków czy kręgosłupa, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Do złagodzenia dolegliwości bólowych może doprowadzić stosowanie terapii manualnej. Na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać? Czym różni się od innych znanych metod rehabilitacji? Wyjaśniamy!
Czym jest terapia manualna?
Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapii, której celem jest nie tylko doraźne pozbycie się bólu u pacjenta, ale również trwałe poprawienie stanu jego układu ruchu. Polega na wykorzystywaniu dłoni, ich odpowiedniego ułożenia i ucisku, do odblokowania stawów czy też fragmentów kręgosłupa, aby przynieść pacjentowi ulgę w bólu. Jest to całkowicie naturalna i nieinwazyjna metoda leczenia, zalecana przy występowaniu bólu, zwyrodnienia bądź skrzywienia w obrębie kręgosłupa, a także wad postawy oraz nerwobóli. Terapia manualna może przynieść ukojenie również osobom zmagającym się z migrenami i zawrotami głowy, dyskopatią czy rwą kulszową. Stosuje się ją także po zabiegach chirurgicznych w ramach rehabilitacji, mającej na celu przyspieszenie powrotu do sprawności.
Inne metody rehabilitacji
Terapia manualna nie jest jedyną formą rehabilitacji dostępną u fizjoterapeuty. Wielu pacjentów decyduje się również na skorzystanie z fizykoterapii, polegającej na wykorzystaniu czynników fizycznych do leczenia bólu czy zapalenia. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy elektroterapię, światłolecznictwo, leczenie ciepłem lub zimnem, laseroterapię czy hydroterapię. Fizjoterapeuta doradzi, który z zabiegów najbardziej pomoże pacjentowi, a następnie powinien indywidualnie dostosować ich dawkę oraz ilość. Od terapii manualnej różni się czynnikiem wykorzystywanym w leczeniu – w terapii manualnej są to dłonie, a w przypadku zabiegów fizykoterapeutycznych np. laser, zimno czy światło.
Kolejną, często myloną z terapią manualną metodą rehabilitacji jest masaż leczniczy. Oba te pojęcia nie powinny być ze sobą mylone – główną różnicę stanowi fakt, iż masaż leczniczy wykonywany jest w celu rozluźnienia mięśni i profilaktyki. W przypadku terapii manualnej chodzi głównie o leczenie bólu i zapobieganie mu.
Którą metodę rehabilitacji wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Metoda rehabilitacji powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapia manualna przynosi świetne efekty, jednak wyłącznie u pacjentów, którzy jej potrzebują. Doświadczony fizjoterapeuta wybierze dla niego metodę, która naprawdę mu pomoże.
Dokonując wyboru metody rehabilitacji, warto zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem fizjoterapii w Zabrzu, Katowicach czy Rudzie Śląskiej, wybierz gabinet stworzony przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy będą wiedzieli, co będzie dla Ciebie najlepsze.
Artykuł sponsorowany