Leczenie ortodontyczne w Lublinie pozwala korygować wady zgryzu, poprawiając stan zdrowia jamy ustnej i wygląd zębów. Najczęściej podejmowane jest ono u dzieci, jednak pacjentami lekarza ortodonty coraz częściej zostają także osoby dorosłe. W jakim wieku można rozpocząć leczenie? Czy zawsze można je bezpiecznie przeprowadzić?
Leczenie ortodontyczne dzieci
Pacjentami lekarzy ortodontów najczęściej zostają dzieci. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w wieku 6-7 lat, gdy w jamie ustnej zaczynają pojawiać się pierwsze zęby stałe. Jest to odpowiednia pora, by ocenić ich ułożenie oraz zdiagnozować ewentualne problemy. Leczenie ortodontyczne podjęte w tym okresie pozwala zastosować metody uproszczone, które są znacznie mniej inwazyjne, a zarazem tak samo skuteczne. Dobrym rozwiązaniem jest również odbycie wizyty ortodontycznej w wieku 12-14 lat. Wtedy już powinny pojawić się wszystkie zęby stałe, przez co zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję w zakresie doboru metod leczenia. Więcej na temat ortodoncji i sposobów terapii wad zgryzu można dowiedzieć się tutaj: https://citydent.lublin.pl/stomatologia/ortodoncja. Dlaczego to właśnie dzieci leczone są ortodontycznie? Przede wszystkim dlatego, że wady zgryzu wpływają negatywnie na zdrowie jamy ustnej. Pojawia się próchnica, mogą nawet występować choroby dziąseł, i choć nie są one częste u dzieci, zwykle mają gwałtowny przebieg.
Dlaczego dorosły powinien udać się do ortodonty?
Leczenie ortodontyczne może dotyczyć nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jeszcze kilkanaście lat temu nie cieszyło się ono dużą popularnością, przez co młode osoby rzadko odwiedzały specjalistyczne gabinety. Tymczasem dziś wielu trzydziestolatków korzysta z pomocy ortodonty, walcząc o piękny uśmiech. Leczenie u osób dorosłych przebiega inaczej, niż u dzieci. Niemniej jednak opiera się na zastosowaniu odpowiednich aparatów, które są mniej lub bardziej widoczne. Pacjentem gabinetu ortodontycznego może zostać osoba w każdym wieku, także senior. Najczęściej konsultację zleca lekarz dentysta, który zauważa objawy wad zgryzu podczas rutynowej wizyty. Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne dorosłych nie jest refundowane przez NFZ, dlatego pacjenci płacą za usługi z własnej kieszeni. Założenie aparatu w sumie może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale leczenie pozwala znacząco poprawić komfort życia.
Czy każdy pacjent może być leczony ortodontycznie?
Leczenie ortodontyczne może być wdrożone bez względu na wiek, jednak występują tutaj inne ograniczenia. Czasami stan zdrowia jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia, dlatego w pierwszej kolejności trzeba uzupełnić ubytki. Z próchnicą walczy stomatolog, a nie ortodonta. Przeciwwskazaniem do założenia aparatu jest także paradontoza, czyli choroba dziąseł. Leczenie może bowiem negatywnie wpłynąć na ich i tak już złą kondycję. Aparatu nie zakłada się też osobom z niedoborami odporności, chorobami metabolicznymi albo endokrynologicznymi. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz, mając na uwadze stan zdrowia pacjenta, jednak schorzenia te stanowią podstawowe przeciwwskazanie. W wielu przypadkach leczenie może zostać wdrożone w późniejszym czasie, na przykład gdy poradzimy sobie z chorymi zębami. Ortodonta nie rezygnuje więc z poprawy jakości zgryzu, a jedynie odkłada w czasie całą procedurę. Bardzo istotne jest więc przeprowadzenie wywiadu, na podstawie którego lekarz zakwalifikuje pacjenta do terapii albo podpowie, co należy zrobić, aby w przyszłości założenie aparatu było możliwe.
Materiał zewnętrzny